2013. júl. 30.

Kritika: Színházi: A Padlás

A Vígszínház 25 éve futó darabja
A történet:
Négy szellem nem jut el az "Örökké szépekre" mert nem ismeri őket senki. Ők: Az elfelejtett verselő (akit kihagytak a Csipkerózsikából), a nyolcadik törpe (Akit kihagytak a Hófehérke), a Kölyök aki először mondta ki, hogy a király meztelen és a hóhér aki ahelyett, hogy megölte volna őt, inkább megpróbálta megmenekíteni. Rádi a "rádióssrác" segít nekik, de örömet okoznak Mamókának is. De az élet nem olyan egyszerű, mert egy bandita eltűnik, miután lelövik, és a padláson egy bomba is van...
De megtudhatjuk, hogy a szilvásgombócnak lelke van, azt, hogy valaki mindig direkt hamisan énekel és azt, hogy hol vannak az elveszett dolgaink.

Véleményem:
Mindent nagyon jól csináltak, nekem nagyon tetszett.
Ez a darab jó:


  • Mert érthetően beszéltek még ének közben is (+1)
  • Nagyon szépek a dalok, és jól tudnak egyszerre énekelni a színészek (+2)
  • Átadták rendesen a darabot a nézőknek, még át is "repült" a nézőtér felett az egyik szellem (+2)
ez 5 pont volt.

2013. júl. 29.

Kritika: Színházi: A Macskák

(zárójelbe kerülnek a pontozást segítő számok)
A Madách színház sikeresen futó darabja.
A történet:
Ez a darab arról szól, hogy egy macskának lehetősége van egy következő életre. A macskák mind bemutatkoznak egy-egy dallal és így rájövünk, hogy a darabban szereplő macskák tisztára hasonlítanak az emberekre. Például a régi színházi macska, bűvészmacska stb. Megismerjük ezeken kívül a szegény Gizabellát a szakadt bundájú macskát akit nem nagyon szeretnek.
A végén minden jóra fordul mint általában, mindenki örül, nincsen aki rosszkedvű.

A véleményem:
Ezt soron kívül írom mert erről nem ők tehetnek, hogy a cselekmény fő része a 2. felvonás második felénél kezdődött el.
Ez a darab jó:

  • lenne, csak elrontották azzal, hogy ének közben nem beszéltek elég érthetően (0)
  • a zenéje az kifejezetten jó volt, még a dallam is meg az a szöveg amit lehetett érteni (+2)
  • rendesen a közönségnek beszéltek, a nézőtér bejáratait, páholyait is használták, aki jó helyen ült, egy kis kártyát/labdát is talált (vagyis kidobták a színpadról) (+2)
Ez most 4 pont volt.

Kibővült a csapat

Eddig csak ketten dolgoztunk a blogon azért, hogy leírjunk dolgokat, az viszont más kérdés, hogy milyen arányban írtunk bejegyzéseket. Mivel most éppen azon akarunk dolgozni, hogy minél több hobbiról tudjunk írni, ezért úgy gondoltuk, hogy a blogon kiírt feltételek teljesítése miatt 4X lett hónap olvasója (december, január, február, március) ezért felvettük szerkesztőnek. (Eredetileg a felvételhez 6X kell hónap olvasójának lennie, de később még logókat is küldött) (egy évvel korábban is volt hónap olvasója).
Már írt egy bejegyzést (abszolút viccek) és utána azon gondolkodott, hogy milyen rovatot indítson, egyenlőre könyvismertető féléket fog írni, de később még egyéb témákról is ír majd.
Ő Lili.
A Kézművesek Társasága 5. szerkesztője (tervező, viccírótársam, én, A semmit sem író, hónap olvasóból szerkesztő) gyakorlatilag az eddigi csapatot így írnám le, de csak ketten írtunk.
Remélhetőleg sok bejegyzést fog írni, és megengedi, hogy én tegyem közzé a 100. bejegyzést (még 7 bejegyzés e nélkül)

Nyári munkák...


  1. A legeslegfontosabb: sok vizet kapjanak a növények. Lehetőleg hajnali 3 és 5 között kéne őket locsolni, de jó az is ha este 9 körül amikor sötétedik akkor locsolunk.
    -Ne érje a kabakosok (cukkini, tök, uborka és dinnye) és a paradicsomok levelét a víz.
    -a kaktuszféléknek csak kevés vizet adjunk
  2. A muskátlikról szedjük le az elszáradt/elnyílott virágokat.
  3. A kardvirágokat kötözzük ki rendesen.
  4. Ne búslakodjunk, hogy kiég a fű, mert neki nyáron az a dolga, viszont az évelő szegfüvet védeni kell a tűző naptól (főleg, ha nem kapnak elég vizet) mert csúnya a félgömb alakja, ha ki van égve a közepe.
  5. A kövirózsák virágát hagyjuk a növényen, és ha nem akarjuk, hogy magot hozzon csak akkor vágjuk le miután elnyílott. a kövirózsa virágzása gyakorlatilag egy búcsú, így is, úgy is tönkremegy.
  6. A kerti tradeszkancia elnyílott virágait ha leszedjük (nehéz megkülönböztetni a bimbótól) akkor virágzással hálálja meg.
  7. Ha a primuláinkat rendesen gondoztuk, most másodvirágozhat.
  8. A gyümölcsfákat is locsoljuk rendesen, hogy ne dobják le a terméseiket és, hogy ne hullassák le a leveleiket.
  9. A Vanda orchideákat naponta többször spricceljük, és hetente legalább kétszer áztassuk be fél órára vízbe.
  10. Gyönyörködjünk a kertünkben nyíló különböző fajta növényre (sásliliom, harangvirág, kerti tradeszkancia, kála, stb. ,)

2013. júl. 27.

Képcsokor 3, VÁR a Nyár: Dalmácia: 5.rész

*Kiemelt Bejegyzés*

Most először két sorozat egyben. Szerkesztői kutatás alapján (meg a blog szárazsága miatt) képek kerülnek ki újra a blogra. Most a Dalmáciai Krka nemzeti parkról rakok fel képeket:

(Skardinski buk)


A víz közelről



A hihetetlenül kék szitakötő







VÁR a Nyár: Párizs és a Loire környéke: 1. rész

Erre a lehetőségre szavaztak a legtöbben attól függetlenül, hogy azt igértük 2 hetente lesz magyarországi hely. Idén még VÁR a Nyár Párizs és a Loire környéke  (aminél az óceán partját is megemlítjük) és Budapesten biztosan Katalónia már csak ősszel jön. De a Nyár jövőre is VÁR mivel szeptemberben a megkezdett VÁR a Nyár sorozatok után már vége az első "évadnak".
Na szóval kezdjünk egy étellel:

Francia csokitorta:
Ez gyakorlatilag egy rendes piskóta csokival, de az íze a browni ízéhez hasonlít, főleg ha nyakon öntjük csokival. Képet nem tudok mellékelni mert miután kivettem a sütőből rögtön elfogyott.


  • 23 dkg étcsoki aminél gondoljunk arra, hogy jó minőségű legyen.
  • 4 tojás
  • 15 dkg cukor
  • 8 dkg liszt
  • 20 dkg vaj vagy margain
  • vaníliás cukor
  1. A csokit olvasszuk meg, és adjuk hozzá a szintén megolvasztott margarint aminek olaj kinézete van.
  2. Adjuk ehhez a tojás sárgáját a  vaníliás cukrot és a rendes cukrot, majd a lisztet amit ekőtte leszitáltunk.
  3. Jól elkeverjük.
  4. Verjük habbá a tojás fehérjét és óvatosan adjuk a keverékünkhöz, de inkább kicsit jobban törjön össze a hab mint ne keveredjen el.
  5. Kivajazott majd kilisztezett tortaformába (26-28 cm) töltjük és 180-200 C fokos sütőben 25 perc alatt megsütjük.
Tippek:
  • Csak akkor adjuk hozzá a tojásfehérjét a keverékünkhöz, ha már elég meleg a sütő, de előtte verjük fel újra.
  • Ne nyissuk ki a sütőt, és ne csökkentsük a hőfokot a sütőben különben a "piskóta" összeesik amin semmi nem segíthet
  • Amikor kivennénk először félig majd teljesen nyissuk ki a sütőajtót, de hagyjuk benne még egy kicsit, nehogy összesen.
  • Szúrópróbát csak akkor éri meg csinálni, ha nem féltjük a tortát az összeeséstől.

2013. júl. 19.

Logópályázat: a verseny

Itt látható az első pár logó. Aki az elsőre szavaz az alul nyomja meg az egyes számot a szerinted-nél ha a másodikra akkor a kettes számot: A szavazás lezárva! Továbbjutott az első és a második csoportból is az utolsó.



Itt a második csoport van aki az elsőt szeretné a 3-ast aki a másodikat a 4-est.



Logópályázat

Már 4 logó érkezett. Ezeket már kitesszük olvasói szavazásra. Mivel most hirtelen kezdtünk el logókat kapni, ezért a határidő: augusztus:20

2013. júl. 18.

Autós viccek

-Miért jó sofőr a gepárd?
-Mert megáll a zebránál.

Rozoga autó áll be a benzinkúthoz tankolni.
-Tele kérem-mondja a sofőr.
A kutas végig nézi a kocsit és megkérdi:
-, hogy elmegy még vele annyit?

A buszmegállóban két ember beszélget:
-Hallotta, a város külföldről rendelt buszokat?
-Ez rémes!
-Tessék? Miért, mi ebben a borzasztó?
-Már vagy húsz perce várunk a buszra... mikor fognak azok ide érni?

-Rossz a kocsim fékje, kérem javítsa meg!
-Rendben, hétvégére kész lesz.
-Hamarabb nem lehetne?
-Nem.
-De nagyon sürgős lenne.
-Ha ennyire siet, akkor minek a fék?

-Na, hogy sikerült az autóvezetési vizsgád?
-Nem tudom. Amikor kiengedtek a kórházból a vizsgabiztos még eszméletlen volt.

Egy ember árulja az autóját a piacon. Odamegy hozzá egy vevő és kérdi:
-Mennyit fogyaszt ez az autó városban?
-Nem tudom. Falusi vagyok.

VÁR a Nyár: Toszkána: 3. rész

Most, hogy befejeztem Dalmáciát (ettől függetlenül néha még frissülhet) , folytatom Toszkánát amelyből még 1-3 rész hiányzik, utána a balatonfelvidék/Budapest következik, majd katalónia/Párizs,. de ez még távol van. Szóval akkor itt a napsütötte Toszkána:

Lucca: (Lukka) LU
Lucca egy hangulatos kis város, amely Toscana egyik "megyéje" fontosabb városa. Lucca-t egy hosszú városfal veszi körbe. Ahogyan Toscanában megszokhattuk, ide se mehetünk be autóval, hanem a falon kívül kell egy fizetős, a tűző napon lévő parkolóba leparkoltatni.
Első látnivalóként egy csodálatos botanikuskertet a Giardino Botanico-t mutatom be. Ebben a botanikuskertben (ami nem túl nagy, de annál szebb) van egy tó benőve csodálatos vízinövényekkel. Van még üvegház amiben csodálatos növények vannak (Trópusiak és szubtrópusiak). Az üvegház előtt egy fahéjfa díszeleg aminek csak a latin neve van kint. A fahéjfa után számos Toszkánai növényt láthatunk. Ebbe a botanikuskertbe érdemes eljönni egy pihentető sétára.
Torre dei Guingi: Ez egy torony amin az a látnivaló, hogy magyaltölgyeket ültettek a tetejére. A hozzá közel lévő utcában narancsfákat láthatunk amik kilógnak a kerítésen kívülre.
San Martino Lucca katedrálisa azért asszimetrikus hogy elég helye legyen a harangtoronynak amely hasonlít a Sienaihoz. Ennek is felfele mindig eggyel több ablaka van.
Piazza Napoleone egy tér ami azért Napóleonról kapta a nevét, mert Lucca uralkodója volt a húga. A tér szélét fák ékesítik. Itt szokták tartani a rendezvényeket is.
Piazza san Michele is egy tér egy palota előtt, közepét egy szobor ékesíti.

Pisa (Píza) PI

Museo Nazionale di San Matteo egy középkori kolostor. Itt bent Pisa és Firenze (FI) művészetét csodálhatjuk. Néha hiányos a felirat de már az épület is szép.
A Pisai ferde tornyot érdemes megnézni. Ez a torony1274- ben amikor az egyik szintet befejezték, a torony dőlni kezdett 1993-ig 5,4 mérert dőlt. A bejárat mellett egy nem ismert hajós kép van. Ugyan a világon több ferde torony is van ez mégis sokkal híresebb a többinél. Felmenni nem érdemes mert (lehet, hogy az árak miatt) könnyen el lehet szédülni.

Uffizi:

Ez a képtár hatalmas, ha meg akarjuk nézni erre szánjunk több napot. Itt érdemes nem a régi művészettel kezdeni, ha meg akarjuk nézni, hanem a Vénusz születését és egyéb híres képeket. Ezek általában lejjebb találhatóak.

Falfirka viccek

-Egy jó hasonlatot olyan nehéz találni mint...

-Miért nem olvasni az újságokban soha, hogy jósnő nyerte a lottónyereményt?

-Most megüsselek vagy összesel magadtól is?

-Mit teszel ha látod, hogy egy védett állat eszik egy védett növényt?

-Hogy kerülnek a FŰRE LÉPNI TILOS! táblák a gyep közepére?

-Az égési sérülésben elhunytak kapnak e kedvezményt a hamvasztásnál?

-Nézd most mindjárt adok egy talicskát és hord el magad!

-Már előző életemben sem hittem a lélekvándorlásban.

-Ma kezdődik életem hátra levő része.

-Itt van két indián:
József azték és Pál inka

-Néha összeszavakat a keverem.

2013. júl. 17.

Chuck Norris viccek

Jézus feltámadt.
Chuck Norris minden irányba tud.

Chuck Norris szóra bírta a Csendes óceánt.

Chuck Norris felidegesítette Békéscsabát.

Chuck Norris elszomorította a Happy Mealt.

Chuck Norris szülői értekezletet tartott egy árvaházban

2013. júl. 15.

Logópályázat

A logópályázatból még 16 nap küldjön mindenki annyi logót amennyit csak tud. Utána, ha elég (legalább 5) logó összegyűlik az olvasók szavaznak.

Vaníliás cukor


  • burbon vanília
  • cukor
  1. Egy burbon vaníliát félbe vágunk, ha akarjuk kikaparhatjuk a belsejét, és hozzátehetjük később a cukorhoz.
  2. Beletesszük egy hosszú üvegbe a fébevágott burbont, vagy összevágva (szinte) bármekkora üvegbe bele tudjuk tenni.
  3. feltöltjük az üveget cukorral.
  4. Pár nap múlva fogyasztható.
Tippek:
  • rázogassuk az üvegeket, hogy az íze jobban belemenjen
  • pár hónap múlva megerősödhet a vanília íze (ami szerintem nem baj).
  • Akkor is jó még a cukor, ha összekeményedik.

2013. júl. 12.

VÁR a Nyár: Dalmácia:4.rész

szigetek:2.rész

Hvar:
fontosabb település:Hvar
erről híres:levendulamezők a hegyoldalban
Ezen a szigeten illatos levendulamezők és jó strandok találhatóak. Itt kifejezetten átlátszó a víz is.
Hvar azért az egyik leglátogatottabb város, mert falai megőrizték az itteni műkincseket.
A velenceiek biztonságossá tették a kikötőt, áthelyezték ide a püspöki székhelyet, templomokat és kolostorokat építettek ide. Ezen a szigeten építették Európa egyik legrégebbi színházát is. Itt született pár művész is. A legjelentősebb épületek a főtérre épültek, ami közvetlenül a tengerparton van.
A Szt. István-katedrálisnak három oromfala lóhere alakú, a harangtorony a homlokzat egyik oldalán áll. A téren található még az óratorony, a városi loggia és a Hektorovic (Hektorovity)-Palota amelynek ablakbordái velencei gótikus kinézetéről ismerhetjük fel. A téren található még a fegyvertár amelynek emeletén épült az első nyilvános színház, ide mindenki eljöhetett előadást nézni. Ennek az óvárosnak a falain kívül áll a Ferences kolostor és az Irgalmas Miasszonyunk-templom. Egy dombormű található a domborzatán. A kerengővel szemben nagy mennyiségű műtárgy található.
Stari Gradban a Pod Dolom körül található egy mozaikpadlós római villa romjai. Ez a város egy öböl végén fekszik. Mint Hvar városánál itt is a főbb nevezetességek a főtéren találhatóak. Itt van például a Szt. István templom és a Bianchini-palota tengerészeti gyűjteményekkel. Kastel Tvrdalj (Kastel Tverdailj) a város szívében található, ez egy erősített rezidencia tengervizes halastóval. Ma Néprajzi Gyűjtemény van az erődben. A Dominikánus kolostornak gazdag könyvtára és festménygyűjteménye van. Vrboska (Verkoska) felé vezető úton júniusban illatos levendulamezőket láthatunk. A faluban áll a Szt. Mária-Erőd-Templom. Ez az erőd védelmet nyújtott a falu lakóinak. A Szt. Lőrinc-templom főoltárát egy gyönyörű táblakép díszíti. A halászati múzeum a kikötőben található.

Brac (Beracs)
Fontosabb település:Bol
erről híres: A híres aranypart
Ez a szigetvilág 3. legnagyob szigete: 40 km hosszú és 15 km széles.
Milnában található a Nagy-Boldogasszony templom. A sziget szívében található Rezisca (Rezistya) volt régen a legjelentősebb város. Ezt bizonyítja a Kormányzói palota, a loggia és a szárnyas oroszlánok. Bol híres aranypartja  egy háromszögletű kavicsos földnyelv, amely nagyon hosszan belóg a  tengerbe. Ez a félsziget az árapály változásával együtt változik. Ebben a faluban található a dominikánus kolostor amelyet festményekkel van díszítve. Ebből a faluból felkapaszkodhatunk a Szt. Virtus hegyre, ez a Dalmáciai szigetvilág egyik legmagasabb hegye. (778m.) A túra alaposságtól függően 2-5 óra hosszú. A Samostan  Blaca egy erődített kolostor a sziklák között. Sumartin kőfejtője köré kolostor épült. Skrip a sziget első települése, Heléna, Constantinus császár anyja itt született. Az itt lévő templomot ezért Helénának szentelték. A Brac (Bracs) Múzeumban tartják a régészeti leleteket amely egy megerősített villába épült.

2013. júl. 11.

Abszolút viccek

-Milyen az abszolút állati férj?
-Lófogú, pókhasú, harcsabajszú, halvérű izompacsirta. Az erőben jó kocavadász, amúgy bivalyerős, farkaséhségű, csirkefogó. Olyan nagykutya, aki tyúkeszűnek született mégis folyton kakaskodik.

-Mi az abszolút állatkínzás?
-Struccot megijeszteni a körúton.

-Ki az abszolút jól nevelt bérgyilkos?
-Aki a könyvtárban hangtompítós pisztolyt használ.

-Ki az abszolút detektív?
-Aki letartóztatja a gyilkos galócát, a rablóhúst és a lopótököt.

-Mi az abszolút balszerencse?
-Lopott kocsival, jogsi nélkül, vasárnap délután, zebrán, rendőrt gázolni.

2013. júl. 9.

Vár a Nyár: Dalmácia:3.rész

A szigetek:1.rész
A szigetek még régen keletkeztek hegységből amikor 40 méterrel megemelkedett a tenger vízszintje.
Ez az egyik oka annak, hogy a legtöbb kopár, a másik meg az, hogy kecskelegeltetés céljából kivágták az erdőket. Ha a szigeteken falakat látunk, az vagy római falmaradvány vagy a kecskéket elválasztó fal.

Zadar környéke:
Ezen a részen több mint 300 sziget van.
Pag:
Fontosabb település:Pag
Erről híres:kristálytiszta tenger, juhsajt, csipke
Ez egy nagy sziget ahova autóút is vezet. Ez a sziget 63km hosszú. A sziget a juhsajtjáról híres. Az állatok a szigeten növő fűszernövényeket legelik (ettől elvileg különleges az íze). Utána hosszú hónapokon keresztül érlelik olívaolajban. Ez a sziget elég sivár, de a tenger már sokkal tisztább mint Ninben vagy Zadarban. Itt néhány város található, a leghíresebb: Pag. Ez a város annyit rivalizált Zadarral, hogy lerombolták, ezért a városfal, a kolostor és a Szűz Mária-templom most már mindössze rom. A főtéren áll a hercegi palota és a Szűz Mária mennybemenetele-templom
történelme:Miután a velenceiek elfoglalták, virágzásnak indult. Amikor újra felépítették, megőrizte régi alakját. A két fő út a főtéren keresztezi egymást és a kis utcácskák ezekkel párhuzamosan futnak.

Dugi Otok:
Fontosabb település:Sali
Erről híres : késő gótikus házak
Ez Zadar szigetvilágának legnagyobb tagja. 124 nkm. az alapterülete. A sziget lakói mezőgazdasággal, halászattal és birkatenyésztéssel foglalkoznak. A Rómaiak is ezt a szigetet választották üdülőhelyként, mert közel van Zadarhoz. Itt 10 város van Sali a sziget legnagyobb városa és kikötője amely telis-tele van késő gótikus házakkal. Egy reneszánsz stílusú templom is van ott:Nagyboldogasszony-templom. Bozava: ez a legészakibb város egy kis templommal a neve Szt. Miklós templom.

Ugljan (Uglijan):
Fontosabb település:Ugljan
Erről híres:buja növényzet
Ez a sziget 22km hosszú, alapterülete : 50nkm. A legfontosabb település Ugljan, itt áll a Szt. Jeromos ferences kolostor, amelynek könyvtárában sok kódexet őriznek. Prekora a Zadariak építik villáikat. Itt található számos hotel és kemping is.
Ezt a szigetet híd köti össze Pasmannal.

Pasman
Fontosabb település: Pasman
Erről híres:vad és érintetlen
Turisták:kevés, kevesebb mint Uglijanon
A sziget egyik részén szőlőt termesztenek, a másik részén pedig buja növényzet van. Pasman egy halászfalu, hozzá közel van Tkon ami kompkikötő, Tkonhoz közel áll a Szt. Kozma és Damján kolostor amit 1125- ben építettek.

Premuda
Fontosabb település:Premuda
Erről híres:szinte teljesen érintetlen fenyves borítja
Ezen a szigeten ami az eddigiekhez képest kicsi, csak egy város van, amiben (a 2011-es felmérés szerint) 64-en élnek. Területe 9 nkm. Ez a szigetvilág legelszigeteltebb része, mert csak Zadarból lehet odamenni komppal. Egészen a tengerparig fenyvesek vannak. Elég csöndes, mert nincsenek gépkocsik. Nincsenek szállodák, csak magánszállások.

Molat:
Fontosabb település:Molat
Erről híres:3 település van csak rajta
Két halászfalu a háromból: Zapuntel és Brgulje (Bergulije) Brgulje halászathoz csak akkor van használatban, ha nem tudnak valamiért halászni Zapuntelben. A szigeten van a Szt. András templom.

Olib:
Fontosabb település:Olib
Erről híres:torony
Ezen a szigeten lévő falucskában kb.700 ember él. Kecskéket tenyésztenek, sajtot- és olívaolajat készítenek. Olibbantalálható a Szt. Anasztázia-templom és egy torony is. Ezen a helyen már a rómaiak is laktak.

2013. júl. 8.

VÁR a Nyár: Dalmácia:2.rész

Ha utazunk: autóval utazva Budapesttől Dalmáciáig 6-7 óra. Utazási tippek:
Készüljünk úgy, hogy Horvátországban az autópályán helyben kell fizetni, ezért bankkártya helyett érdemesebb kézpénzt -kunát (horvát pénz) vagy eurót- vinnünk magunkkal. Készítsünk gyümölcsöt és nem romlandó szendvicseket. Mivel szinte nincs se zöldség, se gyümölcs azt is vigyünk. Ne számítsunk arra, hogy sok halat fogunk enni.Ha meg valahol találunk, akkor az meg túl olajos. Olvasnivalókat érdemes magunk mellett hordani az úton. Vigyünk magunkkal útlevelet attól függetlenül, hogy július 1.-jén léptek be az Európai Únióba. Az Adriai tenger csak egyes szigeteknél olyan tiszta, mint a képeken, de egyébként pont olyan természetellenes a színe.

Nin:
Nin ugyanúgy mint Zadar egy félszigetre épült. Nin várát azért nem érdemes megnézni, mert egy épített dombon van csak egy törpe bástya. Ettől függetlenül (ha nincsen túl meleg) megnézhetjük a várost. Nagyon sok római kori rom van itt. Még egy emléktemplom is.
A sómúzeum érdekesebb része a souvenir bolt ahol kint vannak a régi eszközök és az, hogy hogyan dolgoztak. Itt lehet jegyet venni a sómedencék megnézésére.

Krka Nemzeti Park (Kerka nemzeti park):
Megközelítés :šibenik felől
Turisták: Nagyon sok van ott, főleg magyarok
Itt két fontosabb vízesés van amit érdemes megnézni a Skardinski Buk és a Roški slap de még sziget is van rajta egy kolostorral.
Vagy a főbejáratnál vesszük a jegyet (ott van magyar nyelvű katalógus) , akkor hajóval átvágunk a tavon amely nyáron úgy néz ki ahogyan a képeken az Adria, vagy ott vesszük a jegyet ahova megérkeznek a hajók (szóval gyalog megyünk egy meredek ösvényen a tó mellett). Ha felületesen nézzük csak meg (ami szint lehetetlen) már az is sok idő, úgyhogy inkább nézzük meg alaposan az egyiket (pl. a Skardinski Buk-ot) mert ez így 5-7 óra. Érdemes egy vízicipőt vinnünk magunkkal, mert közel tudunk menni így a sziklákon a vízeséshez, de úszhatunk a vízesés melletti tó mélyebb részein is. A turistautak közvetlenül a vízesés mellettvezetnek, sőt még egy széles "stégen" be is vezet a csendesebb részei fölé, ahol szép kilátás nyílik a vízesésre. Nagyon sok halat láthatunk a folyóban. Őket érdekes módon nem sodorja a víz, hanem pont ellenkezőleg: szépen lassan haladnak szemben a folyással. Hihetelenül kék "szitakötők"  láthatóak sétálás közben. Hatalmas fügeerdők vannak a folyóban, mert ha egy fügeszem beleesik a vízbe és fennakad egy kőben nemsokára kihajt. A túristaút ott véződik ahonnan indult: a vízesés aljánál.

Ha már elmentünk Krkába akkor nézzük meg Sibeniket is::
Szt. ferenc-templom:1229-ben alapítottak itt kolostort és templomot amit 1321-ben leromboltak. Mindössze pár oszlop és szobor maradt. Később kibővítették több új kápolnávall
Régi loggia:A katedrális oroszlános kapuja előtt áll. Érdekessége az, hogy 9 boltív áll egymás mellett ebben a két emeletes épületben. 1532 és 1543 között épült.
Szt. Anna erőd: A középkorban épült. Egyszer amikor villám csapott a lőszerraktárba, akkor felrobbant. Amikor újjáépítették, akkor már nem építették rá vissza a bástyákat. Innen csodálatos kilátás nyílik a dalmáciai szigetekre.

2013. júl. 7.

Amerikai csokis keksz

Itt most 2 receptet fogok leírni, de ezekben nincsen sok különbség csak 1-2 összetevő. Itt eleve az összetevők kétszeresét írom, de ebből ennyi sem elég.

csokis:

  • 40 dkg liszt
  • 6 csapott teáskanál sütőpor
  • 30 dkg cukor
  • 2 csomag / 20 g vaníliás cukor
  • 30 dkg puha vaj
  • 4 tojás
  • 20 dkg (vagy több) étcsoki
  1. A lisztet sütőporral, a cukorral és a vaníliás cukorral elkeverjük.
  2. Hozzákeverjük a vajat és a tojásokat robotgéppel.
  3. Összevágjuk a csokit akkora darabokra amekkora nekünk kényelmes és fakanállal összekeverjük.
  4. A tepsire sütőpapírt teszünk és nem széles, hanem magas kupacokat rakunk egymástól távol. A vajtól ki fog lapulni.
  5. 200 c. fokra előmelegített sütőben 10-12 perc alatt megsütjük.
tipp:
fehér csokival is készíthetjük.

barna, csokis:
  • 40 dkg liszt
  • 6 csapott teáskanál sütőpor
  • 30 dkg cukor
  • 2 csomag / 20 g vaníliás cukor
  • 30 dkg puha vaj
  • 4 tojás
  • 20 dkg (vagy több) étcsoki
  • natúr kakaópor annyi amennyi megadja a színét
  1. A lisztet sütőporral, a cukorral, vaníliás cukorral és a kakaóporral elkeverjük.
  2. Hozzákeverjük a vajat és a tojásokat robotgéppel.
  3. Összevágjuk a csokit akkora darabokra amekkora nekünk kényelmes és fakanállal összekeverjük.
  4. A tepsire sütőpapírt teszünk és nem széles, hanem magas kupacokat rakunk egymástól távol. A vajtól ki fog lapulni.
  5. 200 c. fokra előmelegített sütőben 10-12 perc alatt megsütjük
tipp: ezt is készíthetjük fehér csokival