2015. febr. 28.

Kert:magvetés-palántanevelés

Hogyha tavasszal szép palántákat akarunk kiültetni, akkor vagy a piacon vagy a kertészetben vesszük őket vagy mi neveljük. Azért jobb hogyha mi neveljük, mert akkor több növényfajta közül tudunk válogatni és még jobban fogunk örülni a saját termésünknek.
Ha mi neveljük a palántákat akkor sok fajta közül válogathatunk.

Edény:
A palántanevelő edény lehet joghurtos pohár, WC-papír guriga (nem a vízben oldódó) vagy a kertészetekben vehető palántanevelő edények. Ezekből is még 3 féle van:a tőzegkarikás (a tőzegkarikákat vízbe kell áztatni), a papírcserepes és a műanyag. Szerintem a papírcserepes palántanevelő a legjobb. A tőzeg túl könnyen kiszárad A műanyag cserépből amikor kivesszük a palántákat akkor azoknak megsérülhet a gyökérzete.

Talaj:
Ültethetjük tőzegbe (de túl könnyen kiszárad) vagy palánta földbe. Esetleg a virágföld is jó, hogyha nem tudunk palántaföldet szerezni. A palántaföld Kevés a tápanyag benne. A tápanyagszegény helyen könnyebben és jobb arányban kelnek ki a magok, de 1-2 lombleveles korától már tápozni kell (ilyenkor 2 hetente és gyengébben mint ahogyan a csomagoláson van).
  • Laza a szerkezete, a növény gyökere könnyebben fejlődik benne és a levelek könnyebben áttörik a földet.
Hogyha tőzeget használunk akkor is 1-2 lombleveles kortól, hogyha virágföldbe akkor 3-4 lombleveles kortól tápozzuk gyengébbre higítva mint ami a csomagoláson van.
A vetéskor 20-25 C°-osnak kell lennie a talajnak.

Vetőmag:
Jó minőségű vetőmagot vegyünk, ne a piacon. F1 fajták áltaunk gyűjtött magjait nem érdemes elvetni, mert valószínűleg nem ugyanazt a fajtát kapjuk.
Csak nem egy ökörszív paradicsom hajt?
Vetés előtt beáztathatjuk a magokat egy éjszakára, hogy jobban kelljenek. A csávázatlan vetőmagot zsálya, kakukkfű vagy csalánázalékba is áztathatjuk (vagy ezek keverékébe). Ettől még erősebbek lesznek a palántáink. Ezekkel az ázalékokkal később is locsolhatjuk őket (higítva).

Elhelyezés:
Egy meleg, napos ablakba tegyük. A paradicsompalántáknak nem árt ha tűző napon neveljük őket. Nekem tavaly azoknak a paradicsomtöveknek a levele nem égett meg amiket tűző napon neveltem.

Locsolás:
Lehetőleg alulról locsoljuk, így megelőzve a gombás fertőzéseket.

Fontos a szeretet...
Az alufólia visszaveri a fényt.
A palántákat pár lombleveles koruktól naponta simogassuk, ettől erősebb lesz a száruk. Ezzel azt szimuláljuk mintha kint a szabad levegőn nevelnénk őket.

Hogy egyenesek legyenek a palántáink...
Vagy pár óránként mozgatjuk (ezt nem könnyű megcsinálni...) vagy egy kartonlapra alufóliát ragasztunk a fényes felével. Ezt úgy tesszük az edény oldalába, hogy visszaverje az edény hátuljából a fényt a palántáinkra.

Tippek:
  1. Jó hogyha letakarjuk a palántanevelő edényt  vagy egy műanyag tetővel vagy egy fóliával vagy egy üveglappal. Ezt megtatja a hőt és a nedvességet.
  2. Naponta többször szedjük le a műanyag tetőt, hogy szellőzzön ki. Ezzel megelőzhetjük a gombás betegségeket. Ha rövid rajtatartás után is penészes lesz a föld akkor inkább ne tegyük föl a tetőt
  3. Ha a pár lombleveles palántáink túl lassan nőnek akkor fedjük le őket a tetővel és futtassunk föl mellettük élesztőt. A kibocsátott szén-dioxid elősegíti a növésüket. (Persze nap közben, éjszaka a növények is oxigént "esznek".)
Ha valakinek valami kérdése van vagy még tippje a palántaneveléshez, az írja meg a megjegyzésekbe.

2015. febr. 7.

Kert:Amarillisz/Hippeastum gondozás és szaporítás

A Hippeastrum az az a növény amit mi Amarillisznek nevezünk tévesen. Mivel csak a nagyobb hagymák hoznak sarjhagymázak ezért azt is leírom, hogy hogyan lehet szaporítani magról.

Vásárlása:
-Ha száraz virághagymát veszünk akkor lehetőleg minél nagyobb hagymát válasszunk. Olyan is jó aminek az oldalán már megjelent a virágszár, ez biztos, hogy virágozni fog. (A virágok a hagyma oldalából, a levelek a hagyma csúcsából nőnek.)
-Ha virágzó növényt veszünk akkor azt válasszuk ami még bimbós, mert az fog hosszabban virágozni és azt kevésbé viseli meg a helyváltoztatás.

Gondozása:
A száraz virághagymát ültessük egy cserépbe aminek az aljára kavicsokat teszünk, fölé virágföldet. A virághagyma 1/3-a látszódjon ki a földből. NE locsoljuk meg! Tegyük egy meleg és sötét helyre, ahol egyáltalán nem éri fény. Amikor megjelenik oldalt a virágszár, akkor locsoljuk meg először és tegyük világos helyre. Ha egyből leveleket hoz, akkor ne erőltessük a virágzását, mert valószínűleg nem elég nagy a hagyma. A hagyma ha virágzik 2-6 virágot hoz. A virágok hűvös helyen hosszabban virágzik.
Elvirágzás után csak a virágszár tetejét vágjuk le, hogy biztosan ne hozzon magot (kivéve ha összeporoztuk, mert magvetéssel akarjuk szaporítani). Kéthetente tápozzuk, hogy minél több levelet hozzon. Nyáron tápdús földbe is kiültethetjük. Minél több levelet hoz, annál jobban hízik a hagyma és annál szebb és nagyobb virágokat fog hozni. Szeptember körül szedjük föl a hagymákat és ne vágjuk le a leveleiket, hanem hagyjuk, hogy visszahúzódjanak. 6-8 héten keresztül pihentessük, hűvös sötét helyen. Október vége körül kezdhetjük az ültetésüket a hagymáknak. Ha van 10 virágzóképes hagymánk és 2 hét eltolással ültetjük őket akkor akár decembertől márciusig lehet virágzó amarilliszünk. (Akár februárban is ültethetjük.)

Szaporítás:
A nagyobb hagymák sarjhagymáit minden felszedéskor válasszuk le és neveljük tovább tápdús földben. 3-4 év múlva virágoznak.
Ha sikerült magot fogni az perlit/homok és tápdús föld keveréke tetejére tegyük 5 cm-re egymástól. A földet előtte fertőtlenítsük ki. Nedvesítsük be a földet. Fedjük le nylonnal az edényt és akkor szedjük le róla ha már elkezdtek hajtani a növénykék. Akkor kezdhetjük el locsolni is őket.