2015. febr. 7.

Kert:Amarillisz/Hippeastum gondozás és szaporítás

A Hippeastrum az az a növény amit mi Amarillisznek nevezünk tévesen. Mivel csak a nagyobb hagymák hoznak sarjhagymázak ezért azt is leírom, hogy hogyan lehet szaporítani magról.

Vásárlása:
-Ha száraz virághagymát veszünk akkor lehetőleg minél nagyobb hagymát válasszunk. Olyan is jó aminek az oldalán már megjelent a virágszár, ez biztos, hogy virágozni fog. (A virágok a hagyma oldalából, a levelek a hagyma csúcsából nőnek.)
-Ha virágzó növényt veszünk akkor azt válasszuk ami még bimbós, mert az fog hosszabban virágozni és azt kevésbé viseli meg a helyváltoztatás.

Gondozása:
A száraz virághagymát ültessük egy cserépbe aminek az aljára kavicsokat teszünk, fölé virágföldet. A virághagyma 1/3-a látszódjon ki a földből. NE locsoljuk meg! Tegyük egy meleg és sötét helyre, ahol egyáltalán nem éri fény. Amikor megjelenik oldalt a virágszár, akkor locsoljuk meg először és tegyük világos helyre. Ha egyből leveleket hoz, akkor ne erőltessük a virágzását, mert valószínűleg nem elég nagy a hagyma. A hagyma ha virágzik 2-6 virágot hoz. A virágok hűvös helyen hosszabban virágzik.
Elvirágzás után csak a virágszár tetejét vágjuk le, hogy biztosan ne hozzon magot (kivéve ha összeporoztuk, mert magvetéssel akarjuk szaporítani). Kéthetente tápozzuk, hogy minél több levelet hozzon. Nyáron tápdús földbe is kiültethetjük. Minél több levelet hoz, annál jobban hízik a hagyma és annál szebb és nagyobb virágokat fog hozni. Szeptember körül szedjük föl a hagymákat és ne vágjuk le a leveleiket, hanem hagyjuk, hogy visszahúzódjanak. 6-8 héten keresztül pihentessük, hűvös sötét helyen. Október vége körül kezdhetjük az ültetésüket a hagymáknak. Ha van 10 virágzóképes hagymánk és 2 hét eltolással ültetjük őket akkor akár decembertől márciusig lehet virágzó amarilliszünk. (Akár februárban is ültethetjük.)

Szaporítás:
A nagyobb hagymák sarjhagymáit minden felszedéskor válasszuk le és neveljük tovább tápdús földben. 3-4 év múlva virágoznak.
Ha sikerült magot fogni az perlit/homok és tápdús föld keveréke tetejére tegyük 5 cm-re egymástól. A földet előtte fertőtlenítsük ki. Nedvesítsük be a földet. Fedjük le nylonnal az edényt és akkor szedjük le róla ha már elkezdtek hajtani a növénykék. Akkor kezdhetjük el locsolni is őket.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése