2015. jan. 15.

Es/anto 3/6

Kérdőszavak:ki? mi?

kiu-ki?, kicsoda?
kiuj-kik

kio-mi? mik? (Onnan lehet megjegyezni, hogy a főnevek végződése is -o, és itt is egy főnévre kérdezünk rá.)
kioj nem létezik többesszámban

kion (mit)
Kiu-->kiun (kik)
kiuj (kik) -->kiujn

szavak:
aŭdas-hall valamit
ĉambro-szoba
demandas-kérdez
demando-kérdés
nomo-név
papero-papír
sidas-ül
tablo-asztal
skribotablo-íróasztal
vizitas-látogat, meglátogat
vizito-látogatás

És itt az előző és az ezekből a szavakból készült feladatok.

2015. jan. 12.

Es/anto 3/1-4

A 3. lecke 1-4. leckééig elkészült egy szógyakorló feladat. Azért, hogy ne legyen sok, ezért "csak" 25 szóból állítottam össze, a képzett szavakból nem tettem bele az összeset. (pl. abból, hogy reĝo (király) az -id utóképzővel képezhető a reĝido (királyfi) szó)

Kert: Mikulásvirág gondozása virágzás után

*kiemelt bejegyzés*
A mikulásvirág azt jelzi, hogy karácsony van. Amikor karácsonykor megvettük, még egy gyönyörű növényünk volt, de ha a meleg szobában tartottuk, akkor már csak a piros levelei (nem ezek a virágai, azok a színes levelek közti kis sárga gombócok) maradtak meg. Most elmesélem, hogy hogyan kell gondozni mostantól a mikulásvirágot, hogy idén karácsonyra gyönyörű virágzó növény lehessen belőle.

Elhelyezés:
A mikulásvirágok egyes fajainak színes levelei foltosak
A mikulásvirágot virágzás alatt hűvös (15-18 C°-os) és fényes szobában tartsuk így hosszabban virágzik. Virágzás után tartsuk ugyanúgy hűvös és világos helyen. Nyárra lehetőleg vigyük ki a kertbe egy félárnyékos, árnyékos helyre.

Gondozás+szaporítás:
Virágzás után lehullajtja a leveleit, ez természetes folyamat, NE DOBJUK KI! amikor tavasszal kirakjuk akkor vágjuk vissza az ágakat a harmadukra. Ha nagyon-nagyon sok mikulásvirágot akarunk akkor ezeket az ágakat -miután a tejnedvük megszáradt- állítsuk vízbe, vagy dugdossuk a földbe, de később úgyis lesznek jobb dugványaink. Amikor már az új, zöld hajtások 30 cm magasak, vágjuk őket vissza a felére, a levágott ágakat érdemes dugványozni. Ezek jobban megerednek, mint a fás ágakból készült dugványok. Akkor mutatnak a legjobban a mikulásvirágok, ha egy cserépbe 3 növényt ültetünk. Kb. Októbertől minden nap takarnunk kell, hogy meglegyen neki a 12 óra sötétség, hogy elkezdjen virágozni. Ehhez például letakarhatjuk egy kartondobozzal. Ha egy nap sötétítés elmarad, akkor már abban az évben nem virágzik a mikulásvirág. Ezért jó szaporítani, mert a kicsiket könnyebb letakarni.
Agyagcserépbe ültessük. Alulról locsoljuk forralt vízzel (ha kihűlt), akkor, hogyha a földje már száraz. Ez a két dolog azért jó, mert így könnyebben lélegzik a növény gyökere amit a mikulásvirág nagyon szeret.

Milyet válasszunk a boltban?
Ilyen sorrendben ellenőrizzük a növényeket, és ha nem jó a növény akkor nyugodtan hagyjuk ott.
Nézzük meg, hogy a levelek sárgulnak-e. Ha igen akkor hagyjuk ott.
 A növényeket alaposan nézzük, meg, hogy nem látunk-e rajtuk tetveket. (pajzs, levél, gyapjas, ezeket nagyon könnyű összeszedni egy virágboltból. Nem baj, ha ez a kártevő nem szereti a növényünket a könyvek szerint, mert attól még bármilyen növény is, megeszi. Ez tapasztalat.)
A leveleken húzzuk végig a kezünket.
Ha lógnak a levelei, az lehet, hogy csak a szárazságnak a jele, de inkább hagyjuk ott.
Azokat a mikulásvirágokat válasszuk, amelyiknek még az alsó levelei megvannak, és a virága még nem nyílt ki. A sárga virágpor látszik a piros leveleken. Ez a két dolog azért fontos, mert így tovább virágzik.

2015. jan. 3.

Kert: Orchideák: Dendrobium

*kiemelt bejegzés*
A Dendrobium Nobile gondozásáról írok. Ennek a magyar neve a vesszőkosbor.
A dendrobiumok a többi orchideához képest nem igényelnek annyi gondoskodást. Ezért jó választás azoknak, akik szeretnének egy szép virágot, de nem akarnak vele egész nap foglalkozni, vagy most ismerkednek meg az orchideatartással.
A virágai fehérek, rózsaszínek, lilák vagy sárgák és néha illatosak.
Ezek az orchideák csak mulccsal lehet nevelni nem olyanok mint a vanda (pártáskosbor) vagy a pillangóorchideák amiket akár föld (mulcs) nélkül is nevelhetünk, mert azoknak nagyon vastag a gyökerük. A dendrobiumoknak megfelel a boltban kapható orchideaföld, a pillangóorchideáknak ezekből a földekből ki kell válogatni a nagyobb kéregdarabokat. A dendrobiumoknak nincs szükségük átlátszó cserépre és nem kell átlátszó kaspóba tenni, lehet bármilyenbe, mert a gyökerével nem fotoszintetizál.
 A gyökerei egy része legyen benne a cserépben, hogy ne száradjon ki az orchidea, de nem erőltessük bele az összeset, talán még jobb is neki néhány kint lévő gyökérrel. Mivel hidegházi orchidea (kosbor) ezért hideghatás kell neki. Ezért ha virágoztatni szeretnénk akkor tegyük 10-15 fok körüli hőmérsékletre és a bimbók megjelenéséig ne locsoljuk. De a legtöbb hibridje a szobában is hideghatás nélkül és ugyanannyi vízzel is virágzik. Sajnos "csak" 3-4 héten keresztül virágzik.

A levirágzott hajtásokról lehullanak a levelek. Ne vágjuk le őket, mert ebben tárolja a tápanyagokat és akkor több sarjat is tud hozni.

Szaporítása:


A dendrobium phalaenopsis és a törpe
dendrobium a szárán is hoz keikiket.
  1. A nagyobb töveket szétszedhetjük, de egy szép nagy bokor szebb. Amikor kettévágjuk, akkor használjunk láng fölött fertőtlenített pengét és a növényen a vágási felületeket szórjuk be faszénporral, esetleg fahéjjal. (Tapasztalatom alapján a fahéj általában árt a növénynek). Átültetés után pár hétig tartsuk párás helyen és párásítsunk még neki egy kicsit. Másfél hétig ne locsoljuk, utána is csak egy kicsit amíg be nem gyökeresedik. Csak akkora töveket válasszunk szét aminél szétválasztás után is van mindkét növénynél 4-5 ág, amiből mindenképpen legyen néhány levél nélküli "tápanyagraktár".
  2. Fogunk egy műanyag tányért. Arra agyaggranulátumot teszünk és arra jól átmosott mohát teszünk kamillateás vízzel nedvesítsük meg. Ez azért kell, hogy ne betegedjen meg olyan könnyen az orchidea. Vágjunk le egy 10 cm-es darabot egy levél nélküli ágból, és fertőtlenítsük úgy ahogy az előbb már leírtam. Húzzunk rá egy nylonzacskót és naponta szellőztetjük, ha ki akarna száradni akkor permetezzük. Pár hét-hónap múlva a száron a lehullott levelek tövében megjelennek a keikik amik az orchidea kicsinyei.