2016. aug. 4.

KreaTív Konyha: Fokhagymás-sajtos-tejfölös lángos

Ez egy egyszerű és finom lángos, érdemes elkészíteni.

összetevők:

tészta:

  • 1dl tej, 3dkg élesztő (vagy 1csomag szárított), 1 tk cukor
  • 50 dkg liszt
  • 1dl tej (még egyszer)
  • víz
  • 2ek olaj
tetejére:
  • fokhagyma, víz
  • tejföl
  • reszelt sajt
elészítés:
  1. 1 dl langyos tejbe belekeverjük a cukrot és az élesztőt. Hagyjuk felfutni.
  2. A lisztet elkeverjük a sóval. (A lisztet szitáljuk át hogyha van rá időnk.)
  3. Hozzáadjuk a liszthez az olajat, a felfuttatott élesztőt meg a langyos tejet és elkezdjük összegyúrni. A meglangyosított vizet fokozatosan adjuk hozzá. A tészta akkor jó, hogyha sima, lágy és elválik az edény falától. Az állaga a pizzatésztáéhoz hasonló.
  4. A tésztagombócot egy edénybe tesszük és letakarjuk. Fél-egy órát kelesztjük, a lényeg az, hogy a duplájára keljen.
  5. Kelesztés után kis tésztagombócokat szedünk ki a tésztából és letakarva kelni hagyjuk még egy picit. Ezekből a tésztagombócokból lesznek a lángosok. A fel nem használt tésztát tegyük vissza az edénybe és tegyük a hűtőbe, később fel lehet még használni. (Én a tészta felét este, a másik felét pedig másnap délután sütöttem meg.)
  6. Egy edénybe tegyünk bőséges olajat. Hogyha jól felforrósodott, akkor fogunk egy tésztagombócot, óvatosan (a szélét húzogatva) kinyújtjuk laposra.
    Figyeljünk arra,  hogy a tészta sülés közben megnő!
    Az olajba tesszük és mindkét oldalát aranybarnára sütjük. (ehhez közben egyszer meg kell fordítani.)
  7. Ha megsült, kivesszük az olajból, lecsöpögtetjük, és papírtörlőre tesszük, amivel leitatgathatjuk róla a felesleges olajat.
  8. A fokhagymát fokhagymanyomón átnyomjuk és kevés vízzel elkeverjük. Ezzel lehet megkenni majd a kész lángosokat.
  9. A tejfölt kicsit átkeverjük, hogy kenhető legyen mielőtt a lángosra tennénk.
  10. A sajtot (nálam trappista) én rögtön a lángosra reszeltem.
  11. Hogyha kész a lángosunk és rátettük a feltéteket is (persze mi választjuk ki hogy melyiket akarjuk) , akkor sózzuk meg.

2016. ápr. 24.

Kert: tulipán virágzás után

A tulipánnal általában csak virágzáskor törődünk, pedig hogyha azt szeretnénk hogy jövőre legalább ugyanolyan szépek legyenek akkor kell velük dolgoznunk tövenként kb. fél percet. Ugyanezeket megcsinálhatjuk a nárciszokkal is.

Törjük ki a magházakat!

A szárak tetején vannak a magházak. Ezeket egyszerűen kitörjük (hogyha nem kereszteztük a tulipánjainkat ezért nem kell elvetnünk a magokat), úgy hogy a szár megmaradjon, mert sok tápanyag áramlik így vissza a hagymába. Így elkerülhetünk pár betegséget és nem pazarol a növény energiát a magok beérlelésére.

Hagyjuk meg a leveleket!

Ha nem hagyjuk meg a leveleket, akkor a következő évben nem fognak virágozni! Az elvirágzás után minimum 6 héten keresztül hagyjuk meg a leveleket, de ha lehet várjuk meg azt, hogy a levelek maguktól visszahúzódjanak.

Tápozzuk őket!

Vagy virágtáppal locsoljuk, vagy (amit én csinálok) lombtrágyával permetezzük. A virágtáp csomagolásán általában rajta van, hogy mennyire kell hígítani ahhoz, hogy lombtrágyaként lehessen használni. Ettől szebbek lesznek a jövő évi virágok.

Ne kössük össze a leveleket!

Főleg a nárciszok leveleit kötik össze, de egyik hagymás növényét sem szabad, mert egy csomó energiát gyűjt a napból.

Szedjük fel őket!

A tulipánvirágok az ültetés után pár évvel elaprózódnak, és szép természetes csoportokat alkotnak. Az a baj, hogyha nem szedjük fel a hagymákat akkor egy idő után elmarad a virágzás. Ha imádjuk a tulipánokat és van elég időnk és energiánk akkor a hagymákat évente szedjük fel, ha nincs időnk akkor is legalább 3 évente. Először várjuk meg, hogy megsárguljanak a levelek, amint megsárgultak felszedhetjük őket. A hagymákat válogassuk át, és csak az egészséges hagymákat rakjuk el! válasszuk le a kicsiket. Ha a levelek leszáradtak levághatjuk. Száraz, lehetőleg hűvös, sötét helyen tároljuk. Ősszel válogassuk át újra, fertőtlenítsük le az összeset (gombaölővel) és a nagyokat ültessük be a virágágyásba. A kicsiket vessük el egy sorba. a következő évben meg kell jelölni a virágzó töveket, mert azért, hogy a hagymák erősödjenek, az első évi virágfejeket ki kell törni (persze hagyhatjuk őket kicsit virágozni). A virágzóképeseket ültessük át a többi hagymához.
Van olyan aki azt mondja, hogy a tulipánt június 15-én kell felszedni és szeptember 1-én elültetni, ettől függetlenül hogyha az ültetés elmarad, akkor még november elején is pótolhatjuk (ha olyan az idő). Vannak korai és kése tulipánok is, ezért a felszedés ettől függően változhat.
A nárciszokat sokkal ritkábban kell felszedni, azok csoportokban is szépen tudnak virágozni, ha nagyon besűrűsödnének akkor 5 évente szétoszthatjuk a csoportokat, de a nárciszok csoportosan szebbek, és a virágméretük sem lesz kisebb.

Ha ezeket a tippeket betartjuk, akkor valószínűleg a tulipánjaink évről évre egyre szebbek lesznek és az állományunk is nagyobb lesz.

+1 tipp: A világos és a sötét színű tulipánokat lehetőleg a ház két különböző oldalára ültessük, így a virágok nem bántják egymás színét (például nem lesz pár piros csík a sárga tulipán virágában).

2016. márc. 19.

Kert: mángold

pár hetes mángoldpalánta

A mángold az egyik legszínesebb zöldség. Szárszíne lehet fehér, piros, vagy sárga. Ha találkozunk a boltban a magjával akkor mindenképpen vegyünk egy csomagnyit. Az a baj, hogy általában csak fehér mángoldhoz van mag, néha piroshoz is. De sárgához még nem láttam... Szóval vegyünk magot, szerintem ha 2 féle van (piros, fehér) és csak 1 csomag magot akarunk venni, akkor pirosat vegyünk (bár egyesek szerint a fehér finomabb). De minél több színű mángoldunk van, annál jobb. A mángold főzés után sem veszíti el a színét, ezért szép színes ételek készíthetőek belőle. (levélnyelét és a levelét fogyasztjuk) Ha találunk mángold palántákat, akkor az is elég, hogyha első évben veszünk 2 cserényit. Ennek előnye, hogy sok növény van egyben, és sárga levélnyelű növények is vannak benne. Ezeket ne próbáljuk meg szétszedni kisebb csoportokra, mert sajnos nem lehet, és visszaveti a fejlődésben már a próbálkozás is.
Ezek a kis növények elég kis szerencsétlennek tűnnek, de később hatalmasra (akár 80 cm is) megnőnek. Gondozásuk hasonló a céklához, mert közeli rokonok (a cékla levelét is hozzá lehet keverni a mángoldhoz főzéskor).

A kiültetés/vetés előtt lazítsuk fel a talajt és egy kis komposztot is keverjük bele.
A cserepes palántákat 40 cm távolságra ültessük ki és készítsünk tányért nekik.


Vetni április és június között vethetjük. A tövek között 10, a sorok között 30 cm helyett hagyjunk. Ha a két sor közé egy árkot készítünk  a víznek, akkor 40 cm a sortávolság. Egy magból elvileg több mag is kikelhet, kiegyelhetjük párleveles korban a növényeket, és a kicsípett növényeket megfőzhetjük.

Tápozás/növényvédelem:


Védekezzünk a csigák ellen. A tetvek ellen szappanos vizet lehet használni.
Az ültetés utáni 2.-4. héten /párleveles kortól kezdhetjük zöldségtáppal locsoni (lehetőleg bionövénytáppal), hetente 1x.


Szüret/felhasználás:

A növényekről a leveleknek max 1/3-át szedjük le. A mángold nagyon sokat tud teremni, ha eleget tápozzuk. A leveleket és a levélnyelet spenótként használhatjuk fel, a a levélnyelet rebarbaraként is használhatjuk.


A mángolt egy nagyon jó zöldség amit érdemes a kertben termelni. 

2016. febr. 9.

Kert: vetőszalag

Nagyon sok embernek gondja a kertben, hogy nem tudja pl. a répamagokat jó távolságra vetni. A répát utána ki kell egyelni és ezzel elpazarolunk egy csomó répamagot (mármint akkor hogyha még nincs ehető gyökere a növénynek...). Ezen kívül a répa illatát megérezheti a muroklégy(=répalégy) és tönkreteszi a termésünket... Ezért jó az, hogyha vetőszalagokat készítünk.

Ragaszthatunk a szalagra: répa, fehérrépa (és metélőpetrezselyem, bár ennél palántát is nevelhetünk), saláta, retek és hagymamagot (gyakorlatilag bármilyet amit sorba kell vetni, csak nem jutott több ilyen az eszembe). Borsó/bab/lóbab/stb. nagyobb magokat ne ragasszuk fel mert nincs sok értelme és nem biztos az, hogy a szalag elbírja a magokat. A retekmagot ugyan könnyű elvetni, de én azért készítek belőle szalagot, mert így gyorsabban végzek a vetésével, és ez nem rossz akkor hogyha kint hideg van. Ugyan a retekmag csomagolásán az van, hogy 10cm távolságra kell vetni, de én 5 cm távolságra vetem, és amikor már ehető méretű, akkor (folyamatosan) minden másodikat kiszedem, így több helye lesz a maradéknak ami pont akkorra nő meg, amikorra végeztünk az egyeléssel. Minden más zöldségnél betartom a csomagoláson lévő ültetési távolságot.

hogyan készítsük el?

kell:
  • egy nem fényes papírra nyomtatott újság (napilapok)
  • olló
  • liszt
  • víz
  • grafit
  • magok
  • vonalzó
  • egy hurkapálcika (én egy 20 cm-es, nem hegyes végűt használok)
  1. Az újság szélén lévő 1-1,5 cm széles margókat kivágjuk (szélesebb margónál is csak 1,5 cm széles legyen a  papír). elvileg hogyha nem színes akkor lehet használni a közepét is, de én csak a szélét szoktam.
  2. A vonalzóval kimérjük a növények távolságát a papírcsíkon (pl.:retekmag: 5cm), és a ceruzával megjelöljük a magok helyét.
  3. Egy kis edénybe lisztet teszünk és hozzáadunk apránként egy kis vizet, csirizt készítünk. (a mennyiségeket nem tudom leírni, látszik az, hogy mikor adtunk hozzá elég vizet)
  4. A papírcsíkon a jelölésekre a hurkapálca segítségével csirizt cseppentünk (én több szalagra szoktam egyszerre rácseppenteni a csirizt, ha eleget teszünk akkor nem szárad rá akkorra, amikorra a magokat ragasztjuk fel).
  5. H a pálca csak egy kicsit csirizes, akkor meg tudunk vele fogni 1-1 magot és azt beleragasztani  a csirizpöttyökbe.
  6. A csíkokat hagyjuk megszáradni. Azonnal felhasználhatjuk (akkor nem kell megvárni a 100%os száradást)  vagy feltekerve tárolhatjuk.
Ez sokkal egyszerűbb, mint így leírva tűnik, és ráadásul nagyon hasznos is.

2016. jan. 17.

KreaTív Konyha: Jó estét keksz (jó reggelt keksz házilag)


  • 15 dkg puha vaj (esetleg lehet margarin is)
  • 10 dkg nádcukor (egy kicsi lehet csökkenteni a mennyiségét, és rendes cukor is lehet)
  • 10 g/1 csomag vaníliás cukor
  • 2 ek. méz
  • 1 csipet só
  • 1 tojás
  • 15 dkg finomliszt
  • 12 dkg rétes- és 3 dkg teljes kiőrlésű liszt (a kettő graham-liszttel helyettesíthető)
  • 4 ek zabpehely (enyhén őröljük össze)
  • 5-6 dkg aszalt gyümölcs (én vörösáfonyával készítettem)
  • 1 kk szódabikarbóna
  1. A vajat kikeverjük a cukrokkal, a mézzel, a szódabikarbónával és a sóval, majd a tojással.
  2. Belekeverjük a liszteket, a zabpelyhet és az aszalt gyümölcsöt.
  3. Lisztezett deszkán átgyúrjuk (nálam itt még sok lisztet vett fel).
  4. 5-6 mm vastagra nyújtsuk és kiszaggatjuk. Én normál, kör alakú szaggatót használtam.
  5. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük, majd be a sütőbe 180°C-re. Akkor jó, hogyha már a szélén kezdd egy kicsit barnulni, de a keksz még nem barnult meg (kb. 8-15 perc).

2016. jan. 15.

KreaTív Konyha: Gyors sütik leveles tésztából tv ropi, croissant)

Ezeket a recepteket szilveszter este alkottam (kész leveles tésztából), és mivel rögtön elfogyott, ezért sajnos nincsenek hozzá képek

TV ropi:
  • 1 csomag leveles tészta (nem élesztős, ha használható mennyiséget akarunk készíteni akkor minimum 2-3 csomagnyit használjunk)
  • sok reszelt sajt (nálam trappista)
  • só (muszáj megsózni, különben nem lesz jó)
  • tojás (sárgája, vagy az egész tojás)
  1. A leveles tésztát megkenjük a tojással.
  2. Megsózzuk, megszórjuk reszelt sajttal.
  3. Meleg (kb. 180°C-os) sütőben addig sütjük, míg meg nem pirul.
Csokis croissant:
  • 1 csomag leveles tészta (lehet élesztős is)
  • csoki (ét vagy tej, attól függően, hogy melyiket szeretjük)
  • (itt nem kell se +só se tojás)
  1. A leveles tésztát hosszában kettévágjuk, és alul-fölül egyenlő szárú háromszögeket vágunk belőle (a két szélén fél-fél háromszög lesz, ezt össze lehet tapasztani)
  2. A háromszögek aljához teszünk pár kocka csokit, és feltekerjük. Megpróbáljuk úgy megformázni a "kifliket", hogy a csoki ne lógjon ki, és a tészta ne legyen nagyom meggyötörve.
  3. 180°C-os sütőben sütjük pirulásig.
Sajtos croissant:

  • 1 csomag leveles tészta (lehet élesztős is)
  • reszelt sajt
  • egy kis só
  • (esetleg egy kis tojás, ezzel megkenhetjük, mielőtt betesszük a sütőbe)
      1-3. A csokis croissanthoz hasonlóan formázzuk, csak a csoki helyére sajtot rakunk és a tésztát is       egy picit megsózzuk. Sütőbe rakás előtt megkenhetjük tojsásal.

2016. jan. 3.

KreaTív Konyha: Apfelstrudel - az osztrák almás pite

Idén rekordmennyiségű almám termett, ezért próbálok többféle almás receptet is találni. Erre a receptre egy osztrák honlapon találtam és megsütöttem (és átalakítottam :) ). Nagyon jó lett.
Az apfelstrudel egy olyan osztrák/német édesség, ami átmenetben van a pite és a rétes között.

A tésztájához:

  • 5 ek langyos víz
  • 50 g margarin vagy vaj
  • 1 csipet só 
  • 200g búzaliszt
  • 1 kis ecet (egy löttyintésnyi, nem érződik, de jobban összeáll tőle a tészta)


    A töltelékhez: (bár nekem nem tudom miért de nem fért bele ennyi töltelék)
    • 1 kg alma (megtisztítva)
    • 50 g apróra vágott mandula (vagy mandulalapok, elhagyható. tipp: egy picit pirítsuk meg mielőtt az almához kevernénk)
    • kevés rum
    • 50 g zsemlemorzsa (azért hogy az alma ne áztassa el a tésztát)
    • 1 csomag vaníliás cukor
    • egy kis vaj vagy margarin a kenéshez (a recept ide 75 g vajat ír, amit később nem használ fel, gondolom a tészta megkenésénél használja). 
    • citromhéj (vagy a recept szerint citromaroma)
    • 100g cukor
    Elkészítés: Tészta
    1. Tegyük a lisztet egy tálba, formázzunk a liszt közepén egy mélyedést. Ebbe beleöntjük a vizet, az ecetet és a sót. Először a kézi mixer legalacsonyabb, majd ha jól összeállt a legmagasabb fokozaton gyúrjuk, úgy hogy sima tésztát kapjunk.
    2. Enyhén lisztezett munkafelületen kézzel jól összegyúrjuk.
    3. A tésztából egy labdát formázunk és egy megmelegített (meleg vízzel kimosott és utána kitörölt) száraz edénybe tesszük és lefedve 30 percet pihentetjük.
    Töltelék:
    1. Az almát felkockázzuk, a rumot és a citromot hozzákeverjük. (szerintem a mandulát, a cukrot és a vaníliás cukrot most kéne hozzákeverni, de a receptben csak az összeállításnál rakja hozzá)
    2. A tésztát egy kilisztezett konyharuhára tesszük és kinyújtjuk. (hasonlóan mint ezen a videón de nem kell ilyen vékonyra) Kb. 50X70cm-es legyen.A tésztát megkenjük olvasztott vajjal.
    3. Megszórjuk zsemlemorzsával és rátesszük az almát (az eredeti recept szerint még a mandulát, a cukrot és a vaníliás cukrot is most). A széleken 3 cm helyet hagyunk.
    4. A konyharuha segítségével a tésztát a hosszabb oldala mentén feltekerjük, mindkét végén jól lenyomkodjuk és sütőpapíros tepsire tesszük. Kívülről megkenjük vajjal.
    5. Előmelegített sütőben (nem légkeverésen), 180 °C-on 45-55 percet sütjük. 30 perc sütési idő elteltével újra megkenjük olvasztott vajjal.
    6. A megsült almás rétest még melegen, (Esetleg porcukorral meghintve) tálaljuk.
    Tipp: Az almás rétest tejszínhabbal és vaníliaöntettel vagy vaníliafagyival tálaljuk.

    2016. jan. 1.

    KreaTív Konyha: gyorskovász


    Sok kenyérrecepthez kell kovászt használni, csak a kovász befogásához legalább 1 hét kell. Ilyenkor jó a gyorskovász, mert annak csak 1 éjszaka kell, és másnap reggel már használható is.


    • 150 g fehér kenyér liszt (nálam 25 g teljes kiőrlésű volt, mert elvileg a benne lévő korpán is vannak élesztőgombák)
    • 1,5 dl langyos víz (én ebbe fél tk. cukrot kevertem, de nem kell)
    • Ezért kell az edényben hagyni megkelni és nem befőttesüvegben :D 
    • 1 csomag élesztő (fél kocka élő élesztő)
    1. Az élesztőt vízben feloldjuk, hozzászitáljuk a lisztet.
    2. Jól összekeverjük, letakarjuk és meleg helyen kelni hagyjuk (még ne tegyük befőttes üvegbe, mert onnan kifut).
    3. Reggel (v használat előtt) 150 g kenyérliszttel és 1,5 dl langyos vízzel megetetjük, 1-2 órát állni hagyjuk, a megfelelő mennyiséget kimérjük, a többiből kikeverjük a levegőt és befőttes üvegbe tesszük aztán a hűtőbe.
    4. Ha nem használjuk, akkor hetente 20 g liszttel és 0,2 dl vízzel etetjük. Ha már nem fér az üvegbe, akkor kidobunk belőle, vagy elajándékozunk.