2015. okt. 27.

Zeneirodalm: Joseph Haydn (I. rész, életrajz)

Legújabb sorozatunk a zeneirodalomról fog szólni. Először Haydn, utána Beethoven életrajzával és műveivel foglalkozunk.

Joseph Haydn az ausztriai Rohrauban született 1732-ben. Apja bognármester, első házasságából 12, másodikból 5 gyermeke született. Csak 3 fiú és 3 lány élte meg a felnőttkort.  Mindkét öccse is zenész lett, Michael zeneszerző, Johann kórusénekes. Haydn 5 éves koráig semmilyen zenei képzésben nem részesült családjuk nehéz anyagi körülményei miatt. Apja viszont szerette a zenét, családi zenélések alkalmával korán kitűnt a tehetsége.
6 éves korában Hainburgba küldték zenét tanulni, a kottaírást megtanulta, és gyönyörű szoprán hangját képezni kezdték. 1740-ben a bécsi Stephan's Dome karmestere, ifj. Georg Reutters új kórusénekesek után kutatva rábukkant a 8 éves Haydnra és felvette a templomhoz tartozó kollégiumba. Kb. 9 évet élt bécsben, ebben a zenei légkörben lett felnőtt, érett művész. A kórus legkiválóbb énekesei közé tartozott, azonban 1745 után mutálás miatt nem volt hangja megfelelő szólók éneklésére. Helyét öccse, Michael vette át a kórusban. 1749 őszén az utcára került, új életet kellett kezdenie. Kottmásolással, templomi orgonálásokkal és tanítással keresett pénzt, közben sokat komponált. Fokozatosan ismertté vált.
1759-ben Morzin gróf csehországi kastélyában lett zeneigazgató. E zenekar ihletésére írta meg 1. szimfóniáját. 1780-ban megszűnt az itteni munkája, ugyanebben az évben feleségül vette Anna Maria Kellert. 1761-ben Esterházy Pál Antal szolgálatába állt, de munkaadója egy év után meghalt. Az új munkaadója Esterházy "Pompakedvelő" Miklós lett. Ő nagy művészetbarát volt, maga is muzsikus. Jól játszott a baryton nevű hangszeren, melyre Haydn sok kamaraművet írt. Esterházy Miklós felismerte Haydn tehetségét, idővel barátságféle alakult ki köztük. A zeekar zenészei ideális vezetőre találtak. Haydn gyakran gondolt 1-1 hangszeresére. Miklós hercek a Versailles kastély mintájára felépíttetett egy új kastélyt a Fertő tótól északra fekvő vadászháza mallé.1766-ban a kastély, 1768-ban a színház, 1769-ben pedig a muzsikaház felépítése fejeződött be. Itt lakott Haydn zenészeivel, a családtagok azonban Kismartonban maradtak. 1776-tól operaház létesült Eszterházán. Ez 1790-ig, Miklós herceg haláláig működött. Ez új feladatokat adott Haydnnak, először a hét 2 napján, majd még gyakrabban volt előadás, és a zenészek betanítása, énekesek képzése, a zenekar vezénylése Haydn feladata volt. 1790 szeptemberében megahl Miklós herceg, utódja Esterházy Antal feloszlatta a zenekart. Haydn 3 évtizedes szolgálata véget ért, Bécsbe költözött.
Johann Peter Salamon Londonban működő hegedűs és hangversenyvállalkozó Bécsbe utazott Haydnhöz, hogy megszervezze első londoni útját. Haydn 1791 Januárjában érkezett meg Douwerbe. Szerződése szerint 12 szimfóniát kellett komponálnia. Nyáron visszatért Bécsbe, majd 1794 januárjában ismét Londonba utazott. III. György király hívását visszautasítva 1795-ben elhagyta Angliát.
Élete hátralevő részében Bécsben élt nagy tisztelettel övezve. Egyre kevesebbet komponált, a hangszeres zenéből szinte csak a vonósnégyes érdekelte. Utolsó éveiben már egyáltalán nem komponált, könyvtárát műveit rendezgette.

És a végére egy barytontrió:

2015. okt. 26.

Kert: október vége,november eleje

Ezeket el kell végezni a kertben mostanában:

Ha még nem volt a kertben fagy akkor:

  • a kardvirág hagymáit szedjük fel. Kevesen tudják, hogy a kardvirág hagymája ha elég mélyre van ültetve, akkor kibírhatja a fagyokat. Én úgy szoktam, hogy a hagymák nagy részét felszedem (2/3 részét) a többit bennhagyom. (ezek időben hajtanak ki, én meg későn szoktam sajnos őket kiültetni) Természetesen a hagymák fagytűrése növelhető mulccsal vagy fenyőágakkal. Ha úgy döntünk, hogy bennhagyunk pár hagymát, akkor nem árt a talajfertőtlenítés, vagy a hagymák pár évenkénti felszedése (ez a sok kicsi miatt muszáj is) és fertőtlenítése.
  • a nagyfejű krizantémok oldalbimbóit óvatosan csípkedjük ki. A tetvek ellen szappanos vízzel védekezhetünk.
    Minden krizantém: ha erősebb fagyokat mondanak, tegyünk fenyőgallyakat a tövekhez, a hagyományosak kibírhatják e nélkül is, a virágaik is megmaradhatnak, a nagyfejűek tövét (főleg a friss hajtásokat) védeni kell.
  • a begóniák tövéhez éjszakára tegyük újságpapírt, ha kisebb fagyok lesznek éjszaka.
  • a szobanövényeket, amiket kinnfelejtettünk, vigyük be a szobába, ahol a növények helyén alaposan takarítottunk. Ha nagy pára szokott lenni a teleléskor (pl. egy fűtetlen, zárt növényterelő szobában, de máshol is érdemes figyelni erre), akkor ott most kezeljük a falakat penész ellen. Az ablakkeretekre különös gondot kell fordítani, mert ott fog lecsapódni a pára és tönkremehet az ablakkeret.Szerezzünk be egy páratartalom mérőt (40 és 70 % között kell lennie a páratartalomnak, ami tél elején nehezen megoldható) és egy páraelszívót.
    A növényeket bevitel előtt kezeljük le kártevők és gomba ellen, és csoportokban helyezzük el az ablak közelében, de figyeljünk arra, hogy tudjon köztük mozogni a levegő. Lazábban helyezzük a növényeket, ha lehet. Érdemes szappanos vizes permetezővel készülni a tetvek ellen, amik főleg ősz végén, tél elején, és tél legvégén, tavasz elején vannak (amikor növekednek, de gyenge hajtásokat hoznak). Amikor fagypont felett van a hőmérséklet és túl magas a páratartalom(vagy épp túl alacsony) akkor szellőztessünk. Már napi 5 perc szellőzés is sokat segít. (reggel ébredés után kinyitjuk, és beállítjuk a telefonunkon a jelzést, hogy 10 perc múlva jelezzen, este ugyanezt megismételjük, csak ott mondjuk fél órás szellőzést tartunk)
  • telelés előtt a bimbókat, virágokat, terméseket vágjuk le a növényekről. Kivéve a csilikről, mert azokat még pár hétre meleg szobába tesszük, hogy beérleljék a terméseket(bár zölden is ehető, sőt még csípősebb is).
  • a kiürült ládákba krizantémokat (pl. a ház körül valahol lévő krizantémdugványokat, amikből biztos találunk pár cserépnyit) a csarabokat/erikákat (erica calluna), díszkáposztákat (ami az 5 °C körüli/alatti hőmérsékletben színesedik szépen) és díszpaprikákat ültetünk. A díszpaprika az egy csilifajta, a díszkáposzta meg káposzta, tehát ha van szívünk akkor ehetünk belőlük. A díszpaprikákat csak süllyesszük a cserépbe, és hűvös helyen (15 °C) teleltessük, tavasszal nőni kezdenek, virágoznak és jövőre megint gyönyörű növényeink  lesznek.
  • felássuk a veteményest
  • virághagymákat ültetünk
Ha már volt fagy akkor:
  • szedjük fel a kána/kanna/rózsanád (canna indica) rizómákat és a dália gumóit.
  • a sütőtökök szüretét kezdhetjük.
  • a csipkebogyó szüretét is kezdhetjük és készíthetünk belőle lekvárt.
  • a naspolya szürete is kezdődhet.
  • szedjük fel a nagyfejű krizantémokat, figyeljünk arra, hogy a talajuk nedves legyen, ne száradjon ki, én tavaly 13-15 °C-os, fényes helyen teleltettem, mert ott tudtam nedvesen tartani, de egy 5°C körüli hely jobb.
  • a lehullott leveket mind összeszedjük és komposztáljuk.
  • ha minden levél lehullott, akkor az örökzöldek kivételével mindent lemosópermetezünk.

2015. okt. 24.

KreaTív Konyha: Almás-leveles

Ez a süti nagyon jó arra az esetre, hogyha rétestészta helyett leveles tésztát vettünk, ráadásul nagyon finom is.

Hozzávalók:

  • kb 1-1,5 kg reszelt alma (a felesleget fagyasszuk, le)
  • 1 csomag (400-500 g-os) leveles tészta
  • fahéj, szegfűszeg, őrölt, ízlés szerint
  • egy kis cukor
Olyan gyorsan fogy, hogy alig lehet lefotózni.
  1. Az almát egy edényben egy kicsit főzzük/pároljuk víz hozzáadása nélkül, hogy kiengedje a levét. A levet leöntjük (almalének jó) a maradékhoz cukrot és fűszereket adjuk.
  2. a leveles tésztát kinyújtjuk, ha helyhiány miatt nem tudjuk tovább nyújtani, akkor 24 db négyzetre vágjuk, és négyzetenként nyújtjuk minél vékonyabbra (kb 1 mm vastag legyen).
  3. A szélektől 0,5-1 cm-re kezdjük rakni az almát, de csak a négyzet felére (háromszög alakban), az üres oldalt felhajtjuk, és szép háromszög alakú lesz.
  4. A széleket villával/kézzel lenyomkodjuk.
  5. Bekenjük a sütiket tojással.
  6. 180 °C-os sütőben sütjük, addig amíg meg nem pirul, ez kb 5-10 perc, úgyhogy figyeljünk rá.
tipp: Ha másodszorra sütjük (mert másodszorra is sütni fogjuk) akkor megéri rögtön dupla adagot készíteni. Első alkalommal viszont ne, még ki kell kísérletezni a töltési technikát (kivéve ha nagyon gyakorlottak vagyunk a konyhában).