Sok helyen nagyon szépen virágoznak a muskátlik, de sajnos van olyan akinek nem sikerül szépen kivirágoztatnia. Most leírok sok fontos dolgot a gondozással kapcsolatban, utána a szaporításáról fogok írni, utána néhány különböző muskátlifajt mutatok be.
- A muskátlit lehetőleg minél mélyebb és szélesebb ládába ültessük.
- A földje általános virágföld vagy muskátliföld legyen.
- Tápozni az átültetés után 3-6 héttel kell. Használhatunk balkonnövény- vagy virágzónövény tápoldatot, a lényeg az, hogy lehetőleg NPK 5:5:5 legyen. Ezzel kb. hetente locsoljuk a növényeket. Tavasszal virágzás előtt nyugodtan locsoljuk virágzásindító táppal.
- Az álló muskátlikat tűző napra tegyük, de mindenképpen kell neki egy kis árnyékolás, mert könnyen összefonnyadhatnak a nagy nyári melegben. A félfutó muskátli is mehet napra, de inkább egy olyan helyre ami a nap egy részében árnyékot kap. A futó- és az angol muskátlikat félárnyékos helyre tegyük.
- A földje legyen nedves, de ne álljon a növény a vízben. Nyáron (főleg a futómuskátlikat) akár 2X is meg kell naponta locsolni. A növény a túl kevés és a túl sok öntözésre is levélsárgulással reagál.
- Néha megtámadhatják a tetvek. Ilyenkor szappanos vízzel védekezzünk ellenük.
- Ha a futómuskátli már nagyon hosszú, de kevés rajta a virág, akkor nyugodtan vágjuk vissza fele hosszúságúra. Természetesen a levágott ágakat dugványozhatjuk.
- Rakjunk muskátlikat azokba az ablakokba, amiket sokszor kinyitunk, és a kerti étkezőasztalra, mert elvileg távol tartja a szúnyogokat.
- Az elnyílt virágfejeket mindig pattintsuk le a szárról.
- Elvileg az öregebb tövek már nem virágoznak olyan jól, ezért szaporítsunk belőlük magunknak.
- Teleltetése: lehetőleg világos helyen 10-15 C° közti hőmérsékleten. Ne öntözzük túl őket, elég havonta kevesebbszer locsolni és nem szabad tápozni. tavasszal messük vissza
szaporítás:
- Levéldugvány: A levelet leszakítjuk a szárról úgy, hogy egy kis darab is jöjjön le a szárról. Egy földdel megtöltött cserépbe dugványozzuk (természetesen a perem mellé). Nagy arányban gyökeresedik, csak azt nem tudom, hogy hogyan kezd el szárat nevelni, nagyon hosszú idő.
- Szárdugvány: Levágunk egy 10-15 cm hosszú hajtást, a fölső néhány levelet hagyjuk meg. A bimbót vagy a virágot is eltávolítjuk, ha van rajta. A földbe dugjuk, úgy, hogy minél több levélcsomó (természetesen a levelek helye) kerüljön a föld alá, mert ott fog meggyökeresedni. Ezzel a módszerrel is gyorsan szerzünk gyökeres növényeket, és még a gyökerezés évében virágozhat is. Természetesen még a júniusi dugványok talán virágoznak ősszel, de az augusztusiak nem.
Fő fajok:
- Az ágai felfelé törnek, a levelei szőrösek. Lehetőleg olyat válasszunk, aminek erősebb a barna ív a levelében, mert az szebben tud virágozni.
- Minél bokrosabb töveket válasszunk, jobb egy bokrosabb, mint egy magas.
- Színek: piros, lila, lazac, fehér... rengeteg színben van.
Futó muskátli:
- Az ágak csüngenek, a levelek simák.
- Nyáron naponta akár többször is meg kell locsolni.
- Alpesi muskátlit így kell készíteni: több ládányi muskátlit teszünk egymás alá, kb fél méternyire egymástól. amint megnőnek a muskátlik szép lesz. Persze az alsó ládát mehet mindig egy picivel lejjebb tenni.
- Színek: Mindenféle
- Az ágak enyhén csüngnek, a levelek simák.
- színek: általában piros
Angol muskátli:
- Nem virágzik egész nyáron keresztül és nagyon érzékenyek, ezért nem tartok belőlük, nincs tapasztalatom.
- A virágok nagyobbak mint az álló muskátlié, és általában többszínű.
Citrom- és rózsa illatú muskátli:
- Nekem sajnos (még) csak citromillatú van, de kb. ugyanazok a jellemzőik és a gondozásuk.
- A levelek kemények és illatosak, ebből készítik a geránium olajat. (A muskátli latin nevében is szerepel a Geranium szó, mint a gólyaorréban, egy családba tartozik a két növény)
- A virágok illatosak és (szerintem) sokkal szebbek mint a többi fajtáéi, de sokkal kisebbek is.
- Nagyon jó szúnyogriasztók. Tegyünk belőle a kerti étkezőasztalra (már ha be tudjuk szerezni).
- A levelei vizesen a legszebbek, mert erősebbek a színei.
- A virágai nagyon szép fejeket alkotnak, de kicsik.
- Sajnos ritkán lehet beszerezni.
*kiemelt bejegyzés*
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése